Mese a Val di Fassa trekking kirándulásokról, amely a Trentino Alto Adige egyik legfontosabb dolomit völgye, leírásokkal és az ösvények gyaloglási idejével.
Túrázás Catinaccio Vajolet
2008. július harmadik évtizedében Val di Fassa-ba mentünk néhány napot a Dolomitok hegységében kirándulni.
Összesen 3 napunk volt arra, hogy kivitelezzük és időrendi sorrendbe soroljuk őket. A Vigo di Fassa falu központjától induló kényelmes kötélpályával 2000 méterre felmásztunk Ciampedie-be.
Innentől gyalog folytattuk az 540 utat a Gardeccia menedékig és az 546 utat a Vaiolét menedékig (2243m), ahonnan megcsodálhattuk a csodálatos Vaiolét tornyokat. Utazási idő 2 óra egyirányú és 1,50 óra visszatérő út.
A széles út, a nagyrészt kavicsos fenék miatt, nem tette lehetővé a visszatéréshez szükséges idő jelentős csökkentését.
Viel del Pan menedék
Egy másik gyönyörű panoráma kirándulás volt a Viel del Pan menedékházához, ahonnan lélegzetelállító kilátás nyílik a Marmolada (m. 3230), a Sas de Pordoi (m. 2950) és a Piz Boé (m. 3152) szélére.
Vigo di Fassa felől elértük a Fedaia átjárót a homonim mesterséges tónál, kb. 20 kilométer autóval haladva egy kényelmes államút mentén, néhány perc alatt az alacsony forgalom miatt.
Innen indul a 601-es út, amely nagyon gyorsan felmászik m-re. 2300, majd engedje le ezt a magasságot enyhe hullámvölgyön, kissé magasságban a menedékig.
A menetidő 2 óra a menetidőn és 2 óra a menetidőn.
Rodella ösvény, Pertini menedék
Kihasználva a Col Rodela kötélpályát, amely Campitello-tól indul (Ladinóban (Ciampedel), 2327 méteres magasságra mentünk a Col Rodela menedék közelében.
Innentől gyalog tovább haladtunk az Augusztus Menedékhely (2298m), a Sandro Pertini Menedékhely (2300m) és a Sasso Piatto Menedékház (2301m) felé, ahonnan láthattuk az Alpe di Siusi-t is.
Ajánlott leolvasások- Trentino Alto Adige: vasárnapi kirándulások
- Val di Fassa (Trentino): kirándulások
- Val Pusteria (Dél-Tirol): mit kell látni
- Dolomitok (turizmus): ahol a varázslatos csúcsok találhatók
- Ortisei (Dél-Tirol): mit kell látni
Az időjárás reggeltől felhős volt, enyhe nyílásokkal az égben és késő reggel félénk napsugarakkal.
Kora délután meglepte egy erős vihar és jégeső a visszatérő úton, amely kényszerített megállásra készteti a Sandro Pertini menedéket, abban a reményben, hogy a vihar megnyugodni fog.
Teljesen átázva úgy döntünk, hogy 15 perc elteltével folytatjuk az utazást, tekintettel a vihar kitartására és a jelentős hőmérséklet-csökkenésre.
Útközben olyan torrentot találunk, amelyet sikerül átlépnünk egy emberi lánchoz más túrázókkal együtt.
Most, a Col Rodella felvonó közelében, egy erdőszállító teherautó sofőre felvonulást kínál nekünk, és elvisz minket a sífelvonókhoz.
Végül felmászva a felvonóra, amellyel indulunk a leszálláshoz, de a motor leáll, és ürességben felfüggesztett minket a sofőrrel, aki azt mondja, hogy "csak" elektromos kisülésről van szó, sőt, a vihar még mindig zajlott.
Gyalogolási idő 2 óra kifelé és 2 óra visszatérés.
Kirándulás a Carezza-tóra
A visszatérés indulásának napján megálltunk a Carezza-tónál, egy tipikus természetes hegyi tónál, amelyet egy medencében veszünk át, amelynek jellemzője, hogy átlátszó, több ezer tükröződésű víz van, ahol a különféle alga- és halfajok természetes élőhelyei vannak.